Dama Oyunu (EM 1004)

0,00
Fiyat : ₺39,36(KDV Dahil)
{{'UrunDetay_TahminiTeslimSuresi' | translate}} : {{UrunDetayModel.product.tahminiTeslimSuresi}} {{'Global_Gun' | translate}}
* ₺5,16 'den başlayan taksitlerle
Tavsiye Et

Dama Oyunu

%100 Doğal Ahşap Malzeme

Zeka Gelişimi
Mantık Yürütme
Dikkat Eksikliğinin Giderilmesi
Stratrejik Düşünme
Zaman Yönetimi
Planlama

Dama, Çin Daması ve Çapraz Dama hepsi tek kutuda

DAMA OYUNU
 
Dama taşla oynanan oyunlar arasında en çok oynanan ve en basit olan oyunlardan bir tanesidir. Türkiye’de yurtdışına nazaran daha az yaygındır. Ülkemizde dama yerine tavla daha çok tercih edilir.

Dama oyunu genel olarak 8×8 kareden oluşan bir tahta ile oynanır. Bazı ülkelerde bu 12×12 ebatlarında tahtayla da oynanmaktadır, fakat kuralları itibariyle aynıdır.

Dama taşları 16 bir kişide 16 diğer kişide olmak üzere 32 adettir. Taşların bir grubu siyah diğer grup ise beyaz renktedir. Bütün taşlar aynı özelliklere sahiptir. Aynı şekilde hareket ederler.

Taş dizilimine gelince, her iki oyuncuda ilk satırı boş bırakarak ikinci ve üçüncü satıra taşlarını dizerler. Amaç rakibin bütün taşlarını yemektir.

Karşı oyuncunun en gerisindeki sıraya taşını çıkartan dama etmiş sayılır ve bu taş özellikli bir taş olup her yöne istediği kadar hareket etme hakkı kazanır.

Eğer bir taş geriye taş almış ise ileriye, ileriye taş almış ise geriye hareket yapamaz.

Eğer her iki tarafında bir taşı kalırsa oyun pat olur yani eşitlik olur ve oyun biter.

Dama oyununda taş yemek mecburidir. Yani yenebilecek bir taş varsa kesinlikle onu yemek zorundadır. Eğer aynı anda iki taşı da yiyebilecek durumda ise istediği taşı yiyebilir.

Eğer bir tarafta üç taş diğer tarafta iki taş yeniyorsa çok olan tarafı yemek mecburiyetindedir.

Taş yemek taşın üzerinden atlamakla olur. Arka arkaya iki taş varsa bu yenemez. Ama arasında boş yer olduğu sürece istediği kadar taş yiyebilir. İleri ve yan şekilde de taş toplamak mümkündür.

Dama oyununda eğer taş yerinden kalktıysa o taşı mutlaka oynamak gerekir.

Ayrıca Dama olunca, damaya çıkmaya bir sıra kalınca ve taş istemelerde kesinlikle rakip uyarılmalıdır.

Dama oyununun belli başlı kuralları bunlardır. Çok basit bir oyun olup, genellikle çocuklar arasında çok yaygın bir oyundur.


Yaş Grubu : 3+ Yaş
Barkodu: 8681277141195
Item No : EM 1004
Kutu Ölçüleri : 30,5 x 29,7 x 3 cm.